צפון השומרון הוא חלקו הצפוני של הרי השומרון המרכיבים את שדרת ההר המרכזית של ארץ ישראל.
גבולותיו של צפון השומרון: בצפון עמק יזרעאל, בדרום נחל שכם, במזרח המורדות לבקעת הירדן ובמערב המורדות לנחל עירון ולעמק חפר.
צפון השומרון בנוי מרכסי הרים ומעמקים רחבי ידיים, (רכסי ההרים מרכיבים את שני הקמרים המרכזיים של השומרון: קמר פרעה- רמאללה במזרח וקמר ענבתא במערב).
עמק דותן הגדול בעמקי שומרון, נקרא כך על שם העיר הקדומה דותן השוכנת בדרום העמק. לעמק דותן חשיבות רבה מבחינת חקלאות, דרכים מרכזיות ואסטרטגיה מימי קדם עד לימנו.

היסטוריה ישראלית מרשימה ורבת שנים התרחשה במרחב צפון השומרון.
בתקופת האבות, יוסף הגיע לעמק דותן בעקבות אחיו הרועים, הוא מושלך לאחד מבורות המים ונמכר לעבדות לאורחת ישמעאלים העושה דרכה מצרימה. (בראשית פרק ל"ז).

בתקופת ההתנחלות (הברזל ב') ישנה התיישבות ענפה במרחב צפון השומרון אשר נמצא בנחלת בנות צלפחד משבט מנשה. בסקר הר מנשה, סקר ארכיאולוגי מקיף שנעשה במרחב על ידי הארכיאולוג פרופ' אדם זרטל מוכיח כי האזור יושב בצפיפות.

תמונה: פדותיה טופף, תל דותן
בספר מלכים בתקופת שלטונו של יהורם בן אחאב דותן עיר מרכזית ומבוצרת, לא רחוקה מעיר הבירה שומרון. צבא חזאל מלך ארם צר על העיר במטרה לתפוס את אלישע הנביא. (מלכים ב' פרק ו').
בספר יהודית (מהספרים החיצוניים לתנ"ך), אנו קוראים על יישוב יהודי צפוף בעמק דותן בראשית ימי הבית השני, יהודית אישה אלמנה מהעיר בתוליה שבצפון השומרון מביאה תשועה לעם ישראל בכך שכורתת את ראשו של הולפרנס שר הצבא האשורי.
בשלהי ימי בית שני התקיים בצפון השומרון מחוז יהודי גדול שבירתו נרבתא. העיר נרבתא והמחוז כולו חרבו בידי הרומאים בראשיתו של המרד הגדול (שנת 66 לספירה).
תמונה נרבתא- שולחת במייל נפרד
רצף ההתיישבות היהודית נקטע עד למלחמת ששת הימים.
ב-5 ביוני 1967, כ"ו באייר תשכ"ז, ביום הראשון של מלחמת ששת הימים הפגיזו הירדנים את יישובי עמק יזרעאל משטחי צפון השומרון. חטיבה 45 בפיקודו של משה בר כוכבא (בריל) קיבלה הוראה לנוע דרומה ולשתק את ההפגזות.
החטיבה הצליחה לשתק את תותחי הלונג טום וקיבלה הוראה לכבוש את ג'נין, תוך כדי כיתור העיר, הוצב כוח של ארבעה טנקים בצומת קבטיה. כוח זה נועד לחסום התקפה ירדנית מדרום.
כוח החסימה נתקל בעשרות טנקים ירדנים שהתקדמו לכיוונו מדרום.
כוח הלחימה החל לנהל לחימה עיקשת מול 50 טנקים ירדנים, בבוקר הגיעו שאר כוחות החטיבה מכיוון ג'נין. בשדות עמק דותן התנהל קרב שריון בשריון עקוב מדם בסיומו של יום הלחימה היו לכוחותינו 51 הרוגים.

תמונה קרב עמק דותן
סיפור הגבורה של גדי רפן וצבי סדן אשר חילצו פצועים תחת אש הונצח בשירה של דליה רביקוביץ' אשר בוצע על ידי להקת פיקוד צפון (קישור לשיר https://www.youtube.com/watch?v=z21zpj1BrZ8 )
לאחר המלחמה הקימו הלוחמים אנדרטה לזכר הנופלים עליה נכתב: "כבוד ותהילה לגיבורי עוצבת הפלדה אשר בדם קידשו מולדת" האנדרטה פונתה לאחר הסכמי אוסלו והטנק שלה נמצא במוזיאון יד לשריון בלטרון.
תמונה אנדרטה
חידוש ההתיישבות בצפון השומרון
לאחר מלחמת ששת הימים נותר צפון השומרון, כמו יתר שטחי השומרון ריק מהתיישבות יהודית.
רק עשור לאחר מלחמת ששת הימים חודשה ההתיישבות היהודית בצפון השומרון.
בשלב זה, היוזמה להתיישבות הייתה בידיים אזרחיות, בידי גרעין גוש אמונים.
בתאריך ד' חשוון תשל"ח, 16 באוקטובר 1977, יצאה מעפולה שיירת מכוניות לכיוון המשטרה הבריטית הישנה בסאנור. היו אלה המשפחות הראשונות של גרעין ההתיישבות 'דותן'.
צה"ל העמיד לרשותם שלושה טורי אוהלים למשפחות והקים בשטח מקלחות ציבוריות ושירותי שדה וכן חדר אוכל ומטבח בצריף שוודי. גרעין דותן מנה 10 משפחות דתיות וחילוניות מעפולה וחיפה.
תמונה גרעין דותן צילום יעל בן יעקב
לאחר 3 שנים של מגורים בשא נור, בשנת 1981 עלה גרעין דותן לנקודת הקבע שלו ביישוב מבוא דותן.
ב-1978 הוקם ביוזמה ממשלתית היאחזות נח"ל מעלה נח"ל אשר אוזרחה ב-1981 והפכה ליישוב קהילתי בשם חומש.
לאחריה הוקמו היישובים הקהילתיים גנים וכדים בסמיכות לעיר ג'נין. ומאוחר יותר הוקם בשא נור יישוב קהילתי דתי.
לאחר שנת 1981, עם עליית ממשלת המערך לשלטון חדלה הממשלה להקים יישובים יהודים חדשים ביהודה ושומרון, ההתיישבות בצפון השומרון נותר דלילה.
בהסכמי אוסלו הפכה ההתיישבות בצפון השומרון למובלעת, כאשר רק הכבישים נותרו בידיים ישראליות.
שתי היאחזויות נח"ל בצפון השומרון בשם נח"ל עירית ונח"ל גינת פונו במסגרת ההסכמים.
בתקופת האינתיפאדה השנייה 2000 -2004 סבלו היישובים בצפון השומרון מהתקפות טרור קשות בכבישים שפגעו בנפש ובמורל המתיישבים.
ארבעת יישובי צפון השומרון נחרבו יחד עם 21 יישובי גוש קטיף במסגרת תוכנית ההתנתקות, אב תשס"ה – אוגוסט 2005.
על חורבות היישוב חומש מתקיימת למעלה מעשור תחת כיפת השמיים ללא תשתיות, ישיבת חומש, מעת לעת הישיבה ומבניה המאולתרים נהרסים על ידי כוחות הביטחון.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות