מרכז המבקרים צפון השומרון
מעוניינים במידע נוסף?
התקשרו אלינו
077-4324101
כיתבו אלינו
צפו במיקומנו במפה
צרו קשר
לפרטים והרשמה
select

היישובים שנעקרו בקיץ תשס"ה
ההתיישבות בצפון השומרון התחדשה בסוף שנות ה70, הישוב שא נור שימש כתחנת מעבר וגיבוש של גרעיני ההתיישבות טרם עלייתם על הקרקע. ראשון הגרעינים הוא גרעין דותן שעלה לשא נור ב-1977 והקים ב-1981 את הישוב מבוא דותן ובעקבותיו עלו וקמו ישובים נוספים.

חומש- הישוב נקרא על שם חמישה כפרים שהיו קיימים באזור בתקופת המשנה והתלמוד ושמו היווני נשתמר בשם הכפר פנדקומיה (פנטה= חמש ביוונית) . בשנת 1978 חומש הוקמה כגרעין נח"ל בשם "מעלה נח"ל" על הר גבוה הצופה אל מרחבי עצומים "מגדרה עד חדרה" (650 מ' מעל פני הים) בשנת 1981 אוזרח המקום והפך ליישוב קהילתי חילוני במוא"ז שומרון של התנועה המיישבת העובד הלאומי. בשנות ה90 התווספו לגרעין המייסד קבוצה גדולה של משפ' עולות מדינות חבר העמים, בתחילת שנות ה2000 הגיעו ליישוב מס' זוגות צעירים דתיים אשר השתלבו במארג החברתי המיוחד שנרקם ביישוב ואף הוקמה במקום ישיבה.

כדים- סמוכה לג'נין, שמו של הישוב סמלי ומזכיר את הכפר הסמוך לו בית קד. כדים הוקמה כהיאחזות נח"ל 3 ק"מ דרום מזרחית לעיר ג'נין, בשנת 1984 אוזרח היישוב והפך ליישוב קהילתי חילוני במוא"ז שומרון, של התנועה המיישבת העובד הלאומי. ההישוב כדים מוקם בלב חורשת אורנים בנוף הצופה אל עמק דותן ואל עמקי הצפון והצטיין ביופיו, חיי חברה קהילתיים תוססים נבנו במקום.

גנים- סמוכה לג'נין, משמרת את שמה המקראי של עיר הלווים עין גנים. המקום הוקם כהיאחזות נח"ל והתאזרח מס' חודשים לאחר הקמתו בשנת 1983. גנים ממוקמת 5 ק"מ דרום מזרחית לעיר ג'נין, המקום והפך ליישוב קהילתי חילוני עם חיי חברה קהלתיים במוא"ז שומרון של התנועה המיישבת העובד הלאומי. מגנים נשקף נופו היפיפה של עמק דותן.

שא נור- שא נור יושבת על גבעה מדרום מערב לבקעת סנור, שמה ניתן לה על ידי נעמי שמר. בשא נור תחנת משטרה בריטית ישנה אשר שימשה כתחנת מעבר וגיבוש לגרעיני ההתיישבות טרם עלייתם על הקרקע, בשנות ה90 אוכלס המקום ע"י אומנים בעלי שם עולי ממדינות חבר העמים אשר הקימו במקום כפר אומנים, מבנה המטרה שימש בקומתו התחתונה לסדנאות מלאכה ובקומה העליונה לגלריה, במקום הפך למוקד משיכה לתיירים.
בשנת 2001 היישוב שא נור עבר גילגול נוסף והמקום שננטש כמעט לחלוטין בשנות האינתיפאדה המקום הפך ליישוב קהילתי דתי צעיר ותוסס.

אתגרים רבים עמדו בפני המתיישבים החלוציים. ישובים מבודדים וקטנים ופיגועי טרור בדרכים. חרף הקשיים ועזיבתם של חלק מהמתיישבים, דבקו התושבים באדמתם והפריחו את החבל הצפוני של השומרון.
באב תשס"ה במסגרת תוכנית ההתנתקות, נחרבו ונהרסו ארבעה מישובי צפון השומרון. המתיישבים נעקרו מבתיהם ובתיהם נהרסו יחד עם 21 ישובי חבל עזה.

לאחר ההתנתקות תושבי ארבעת היישובים התיישבו ביד חנה, בגן נר, בעפולה, בשבי שומרון ובישובים נוספים.
באזור המערבי של צפון השומרון ממשיכה להתקיים התיישבות יהודית פורחת ביישובים מבוא דותן, חרמש, שקד, חיננית, טל מנשה וריחן.

עמק דותן ומרחבי צפון השומרון
מחכים לשובם של הבנים לנחלתם.
אם הופרו זכויות יוצרים על ידי שימוש בתצלומים, קטעים אודיו-ויזאוליים ו\או אחרים באתר, ההפרה נעשתה בתום לב. נודה לכל מי שיודיע על טעותנו ונתקנה באופן מיידי.