מעוניינים במידע נוסף?
התקשרו אלינו
077-4324101
כיתבו אלינו
צפו במיקומנו במפה
סיכום סיור וכנס לציון 60 שנים למבצע קדש
רצועת עזה במלחמת סיני - מבצע קדש - 60 שנה למלחמה.

סיכום הכנס והסיור

שהתקיים ביום חמישי א' כסלו תשע"ז 1/12/16 - 'יום סיום המלחמה'

לתמונות באדיבות עמית אררט לחצו כאן

יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

יאיר סיפר על ילדותו במושב ברכיה, מושב עולים שהוקם בשנות החמישים בצל תקופת ההסתננויות והפאדיון. לילה לילה היו נכנסים המסתננים למושבים ולמשקים ולוקחים את כל מה ניתן. כל מה שהיה אפשר לקחת – נבוז. פגע קשות בתחושת הביטחון ובפרנסה של התושבים. 

המסתננים היו הולכים מעזה כשלושים ק"מ בחופשיות בנחל יבטח-נחל שקמה, אזור שלא היה עביר לג'יפים. בלילה הראשון היו לנים בפרדסים נטושים וממתינים לחשיכה. בלילה השני היו גונבים וחוזרים לאורך הוואדי בקלילות עם השלל הרב.

לצפייה במושב בהנחיית יאיר פרג'ון לחצו כאן

פרופ' מיכאל בר זוהר היסטוריון והביוגרף של בן גוריון

בן גוריון רצה מאוד לכבוש את עזה וסיני, עוד מקום המדינה.

לאחר המלחמה סייר בעזה ולתדהמתו ראה שערביי עזה נכנעו הניפו דגל לבן ולא נכנעו. הוא היה בהלם, זו הייתה נקודת תפנית. מאותו רגע הוא שינה את חלומו לכבוש את הגדה המערבית מידי ירדן. הבין שהשתנו הדברים ממלחמת השחרור, כי הערבים הבינו שצה"ל לא הורג בניגוד לשמועות ולכן הערבים לא יברחו.                     

בן גוריון בישיבת ממשלה ערב מלחמת סיני; "רצועת עזה היא מטרה מטרידה אך אין לנו ברירה. היא שם אם הייתי מאמין בניסים הייתי מתפלל שיהיה נס ועזה תבלע בים, שיקום גל גדול ויבלע את עזה על 250 אלף תושביה". עזה לא נכבשת מיד בתחילת המלחמה, הכוונה הייתה לכבוש את עזה לאחר כיבוש סיני כאשר עזה מנותקת ממצרים. 3-4 ימים לאחר תחילת המלחמה נכנסים לעזה.                       

אם מסתכלים אחורה על מבצע קדש, מכל הבחינות חוץ מההישארות שרצינו בסיני ובעזה, המלחמה השיגה מעל ומעבר את מטרתה. היא קיבעה את בטחונה העצמי של ישראל. 8 שנים לאחר מלחמת העצמאות עד אז היו הרבה חששות מה יקרה לנו בסיבוב הבא עם הערבים. התגלה שדווקא בתקופה זו הפער בין צבא ישראל לשכננו גדל.

לצפייה במושב בהנחיית פרופ' מיכאל בר זוהר לחצו כאן

חגי הוברמן, עיתונאי והיסטוריון 

בדף הפקודה של הרמטכ"ל לחיילים, בדיוק היום לפני 60 שנה - בסיומה של מלחמת סיני, נכתב התייחסות לעזה: "שוב אין המקום שטח אויב... עזה חלק אורגני של המדינה... על שכמנו נותר לפתח אותה למען כלכלת ישראל".                        

משה דיין הרמטכ"ל, מקבל אישור להקים 2 היאחזויות נח"ל - בשארם א שיח וברפיח <= התפיסה המדינית שההתיישבות קובעת את הגבול.

·  ראובן רוזנבלט לימים ראש המועצה האזורית הראשון של חוף עזה - גוש קטיף, היה מהנח"לאים המייסדים של נח"ל רפיח - בשנת 1956.  רוזנבלט התגייס לצה"ל. את שירותו הצבאי עשה בנח"ל, וביחד עם בני הגרעין שאליו השתייך (גרעין "החלוץ" של הצופים הדתיים) הקים את היאחזות כרם אבשלום, לימים קיבוץ כרם שלום. עם הזמן תוגברה ההיאחזות בשני גרעינים נוספים, אשר לאחר מלחמת סיני הקימו את היאחזות רפיח, שבה שימש רוזנבלט כמרכז המשק. באותה עת הכיר רוזנבלט את אורה לבית שוקר, צעירה מעולי תימן שהגיעה ארצה בשנת 1946 והייתה גם היא חברת הגרעין, ולאחר השחרור מצה"ל הצטרפו שניהם לגרעין שהקים את מושב כפר מימון, ונישאו. שנה לאחר הקמת היישוב החל רוזנבלט לשמש כמזכיר-גזבר של כפר מימון, תפקיד בו החזיק במשך 4 שנים. בתוקף תפקידו זה היה רוזנבלט חבר מליאת המועצה האזורית שדות נגב, שהייתה ידועה בשמה הקודם "מועצה אזורית עזתה".

לצפייה במושב בהנחיית חגי הוברמן לחצו כאן

יעל לחיאני דוברת קיבוץ נח"ל עוז ותמי מוותיקות הקיבוץ

תמי הגיעה להיאחזות הנח"ל כשהייתה בשל"ת בשנת 1955 והיא יו"ר הצח"י (צוות חירום יישובי), יעל בת הקיבוץ נשואה + 3 ומשמשת דוברת הקיבוץ.

שמענו על השנים הראשונות של הקמת המשק ועל הגישה הליברלית שאפשרה כבר מראשיתו לחברים לצאת ללימודים ולהתאוורר בטיול בחו"ל.

על סיפורו של רועי רוטנברג וההספד המפורסם שנשא משה דיין, צפו בסרטון =>  https://www.youtube.com/watch?v=iIR96WCMrxY

מיעל שמענו על ההתמודדות הקהילתית והמשפחתית במבצע צוק איתן ועל האיום הביטחוני של הקרבה לעזה, המבצעים ואיום המנהרות.

המדריך הבכיר - מלכיאל הורוביץ, מוביל הסיור

שורשי מבצע קדש נעוצים בתהליכים שונים שהחלו כבר עם הסכמי שביתת הנשק ב1949. אזורים מפורזים (סוריה), בעיית הגבול (ירדן) ובעיית הפליטים (מצרים) היוו מוקדי חיכוך שהלכו והתעצמו עד לכיבוש סיני במבצע סיני ב1956 ואפילו עד מלחמת ששת הימים ב196. 

עקרונות צה"ל, כפי שהתגבשו בראשית שנות ה-50 נגזרו מהעובדה שלישראל אין עומק אסטרטגי הן במרחב והן במישור המדיני. עקרון העל היה שלישראל אסור לספוג ראשונה את מכות האויב. מזה נגזרות השלכות: צבא גדול שירתיע את תוקפיו מלתקוף , ויוכל לעמוד איתן מול התקפת פתע, יזימת התקפות מנע - שיבוש והכרעת האויב לפני שיגיע לשטחנו, מודיעין איכותי שיתריע על כוונת האויב. לצורך יכולות הרתעה והכרעה דרוש צבא התקפי - שריון, אויר וחי"ר משובחים. 

רמת צה"ל הייתה ירודה לאחר מלחמת העצמאות. במלחמה הבלתי נגמרת בהסתננויות ובתקריות הגבול יצאנו לרוב כשידינו על התחתונה. הוראות של הדרג המדיני לא בוצעו מפאת חוסר יכולת ורוח קרב. השינוי החיוני התבצע בעזרת יחידה 101 היא יחידת קומנדו ישראלית שהוקמה ב-5 באוגוסט 1953 לשם ביצוען של פעולות תגמול, כמענה לחדירות רבות של מסתננים מירדן ומרצועת עזה, שלאחר 5 חודשים מוזגה עם הצנחנים שהיוו 'אינקובטור' לשאר הצבא. לאחר המיזוג בוצעו מספר פעולות גמול גדולות שהחלו בירדן (מבצעי אריה, ברוך1 גי"ל ועוד), עברו למצרים (חץ שחור, אלקיים, אגד והר געש) המשיכו לסוריה (עלי זית) וחזרו לירדן (יהונתן, גוליבר, לולב ושומרון). בפעולת קלקיליה-מבצע שומרון היה ברור שהשיטה מוצתה ודרוש שינוי. שבועיים לאחר מכן  ב-29 באוקטובר 1956 פרצה מלחמת סיני - מבצע קדש.

שרנ קורלק.

אם הופרו זכויות יוצרים על ידי שימוש בתצלומים, קטעים אודיו-ויזאוליים ו\או אחרים באתר, ההפרה נעשתה בתום לב. נודה לכל מי שיודיע על טעותנו ונתקנה באופן מיידי.