צרו קשר
לפרטים והרשמה
select

אלפון תושבים
חיפוש לפי:
שומריה
קהילת מקור: עצמונה
מזכירות: 077-9611125
רכז קהילה:
אנו ממשיכים בסיורי הקהילות ומגיעים לשומריה השוכנת בצד הדרומי של מזרח לכיש, איזור שהתיישבות בו היתה דלה והיום ב"ה כמה קהילות מיישובי גוש קטיף בונות בו את עתידם ואליהן מצטרפים רבים נוספים.

כיצד החלה ההתיישבות בשומריה? אני שואלת את יונתן רום וטובה אליהו שמלווים אותנו.
קהילת שומריה הוקמה ע"י אנשי עצמונה, כ50 משפחות שהגיעו למקום מעיר האמונה . בשנים שחלפו נקלטו עוד משפחות מרחבי הארץ. בסה"כ קיבוץ שומריה מונה היום כמאה משפחות. כאשר 20 מתוכן מהוות גרעין להתיישבות חדשה באזור – "נטע" המוקם ע"י אנשי כפר דרום ותל קטיפא.

אתם יושבים בתוך קיבוץ,אני שואלת, האם יש לכך השפעה על אופי ההתיישבות שלכם?
בהחלט כן, מציין יונתן. ההתיישבות היא במסגרת קיבוצית וע"י כך מתקיימת בשומריה פעילות חקלאית הכוללת מטעי זיתים, גפנים ליין, גד"ש, חממות, רפת ולולים.

אני מבינה שבמקום עצמו יש מקורות תעסוקה מגוונים. מה לגבי מסגרות החינוך לילדים? האם הם גם כן בתוך תחומי הקיבוץ?או שהילדים נאלצים לנסוע החוצה?
על כך עונה טובה שגם את נושא החינוך הם פתרו בכך שהקימו ביישוב מוסדות חינוך – מעונות, גני ילדים, ת"ת לבנים ובי"ס לבנות, ישיבה לצעירים וכולל אברכים.

ומה לגבי בנית בתי הקבע? ומבנים למוסדות החינוך?
בתקופה הנוכחית נמצאת שומריה בתהליכי בנייה שהחלו מאז שהגענו לכאן ועתידים להימשך בשנים הקרובות בכדי לייצר מציאות חיים רחבה בעלת תשתיות מתאימות מבחינה רוחנית ופיסית להתיישבותנו. בתוך זה נכללים – בניית הת"ת ובי"ס לבנות, מט"ש, שכונות מגורים, מבני תיירות ומבני ציבור.
גלריית תמונות
ושאלה לסיום המתבקשת בהתייחס לנתון כי אתם חריגים בנוף האנושי של המועצה, האם מתקיים דו שיח כלשהו עם הישובים השכנים לכם?
השניים מאשרים כי אכן עצם הגעתם למקום גרמה בתחילה למועצה וחבריה לחוש כאילו אורחים מכוכב אחר נחתו אצלם. אולם מתוך העובדה ששומריה שייכת למועצה אזורית "בני שמעון" ,הם מנסים להיות חלק מהמועצה,על ידי נסיונות לבניית קשרים חדשים בין אוכלוסיות בעלות רקע אידיאולוגי שונה. לדבריהם, התהליך רק החל ועדיין לא ממוסד וזורם באופן קבוע ,אך הם אופטימיים כי זה יקרה בקצב הנדרש להיכרות דו צדדית זו..

אנו מאחלים לקהילה זו שלא שוקטת על שמריה כי תניף בעז"ה אתגר זה של דיאלוג ושיח בין קב' שונות יחד עם האתגרים הנוספים שהציבה לעצמה ונמצאת בדרך למימושם. 


אם הופרו זכויות יוצרים על ידי שימוש בתצלומים, קטעים אודיו-ויזאוליים ו\או אחרים באתר, ההפרה נעשתה בתום לב. נודה לכל מי שיודיע על טעותנו ונתקנה באופן מיידי.